“Společně dáváme studiu smysl.”

“Konstrukce vaší práce musí vydržet i případné zemětřesení při obhajobě.”

BLOG

blog

Zítra má svátek Klement. Když se řekne Klement, všichni v mojí generaci si vybaví akorát tak alkoholu propadlého dělnického prezidenta, který se neštítil dát popravit svého kamaráda Slánského a doktorku Miladu Horákovou.

Zítra má svátek Klement. Když se řekne Klement, všichni v mojí generaci si vybaví akorát tak alkoholu propadlého dělnického prezidenta, který se neštítil dát popravit svého kamaráda Slánského a doktorku Miladu Horákovou.

Jenže Klement je ve skutečnosti mladší varianta jména Kliment - a to už je jiné kafe. Kliment totiž byl čtvrtý římský papež. A to mu někteří historici přisuzují dokonce druhé místo, tedy přímé nástupnictví sv. Petra! (Je v tom trochu zmatek, já vím. Ale ono i to čtvrté místo je dost úctyhodné.)

Svatý Kliment toho pro nás Slovany hodně udělal, i když o tom nevěděl. Prospěl nám totiž až po smrti, ostatně jako tolik jiných velikánů. (Touhle myšlenkou se mimochodem utěšuje, když je mi někdy už hodně mizerně; třeba když mám horečku 37,2°C a kašlu i dvakrát za den!) Jeho ostatky totiž objevili soluňští bratři Konstantin a Metoděj a v Římě je s papežem vyměnili za uznání slovanské liturgie. V podstatě. V posledních letech se sice ukázalo, že nešlo až tak úplně o ostatky sv. Klimenta, ale to Soluňané tehdy nevěděli. A především to nevěděl Hadrián II, což bylo nejpodstatnější.

Kliment se tedy těší veliké úctu už od samých počátků křesťanství, a proto jsou mu také zasvěceny ty nejstarší kostely na našem území: Na Levém Hradci, ve Staré Boleslavi a konečně taky u nás v Klimentské ulici; ten je druhým nejstarším pravobřežním kostelem v Praze, hned po Vyšehradu.

Tenhle Kliment má zítra svátek. Tak si na něj všichni vzpomeňte, už proto, že i díky němu jsme v raném středověku na 200 let získali možnost volat k Bohu ve vlastní řeči, o čemž si ostatní národy mohly nechat jen zdát. Ono to není tak málo, rozumět tomu, co říkáme a co děláme.

Právě tohle si tu v Ingeniu uvědomujeme. A pořád si to připomínáme, možná i proto, že máme sv. Klimenta stále na očích. Nechcete se někdy stavit? Popovídat si o své bakalářce, diplomce nebo absolventské práci, koupit si učebnici, která Vás celou tvorbou provede, nebo se aspoň podívat na druhý nejstarší pravobřežní kostel v Praze z výšky pátého patra?