“Společně dáváme studiu smysl.”

“Konstrukce vaší práce musí vydržet i případné zemětřesení při obhajobě.”

BLOG

blog

Přes Vánoce na to vletíte, že jo? Takhle to přece všichni studenti říkají. Seminárky ze zimního semestru, na které se až tak úplně nedostalo, všemožné resty a nesplněná zadání - to všechno se stihne o Vánocích. Až přijedete na svátky domů.

Přes Vánoce na to vletíte, že jo? Takhle to přece všichni studenti říkají. Seminárky ze zimního semestru, na které se až tak úplně nedostalo, všemožné resty a nesplněná zadání - to všechno se stihne o Vánocích. Až přijedete na svátky domů.

Akorát že o Vánocích dávají zrovna pohádky. Vám jsou tedy pohádky fuk, díváte se jen na černobílé mongolské filmy na ČT Art a na intelektuální debaty na dvojce vysílané krátce po půlnoci. Rejžek, Just a tak. Pohádky sledujete, akorát když Vám to někdo omylem přepne. A jen velmi výběrové. Tři oříšky pro Popelku. Ladu. Mrazíka. (A všechny ostatní.) A když to dlouho nikdo nepřepne, přepnete to vy. No co - jsou přece Vánoce. Někdy si k Vám sedne mamka, někdy brácha, ujídáte telku makovou a je vám fajn. Resty vyřídíte, až žádné pohádky nepůjdou.

Když žádné pohádky nejdou, je to příležitost navštívit kamarády. Ne, že byste se chtěli chlubit, chraň Bůh. Vysokou snad dneska studuje každý, ne? A každý jezdí někam na Erasmus, je to přece jen nejlevnější cestovka. Tedy skoro každý. Ne úplně. A do Norska už sotvakdo, Skandinávie už je k pochlubení. Škoda že vy se zásadně nechlubíte. Ale vidět byste se s někým měli, nejste přece úplní asociálové.

Sotva oběhnete všechny kamarády, jsou tu rodinné návštěvy. Babička s dědou jsou fajn a sestřenici nějak vydýcháte, i když to její vytahování, jak byla na Erasmu v Kodani, je trochu úsměvné. Než to všechno vystřídáte, je pomalu Silvestr.

Ještěže jste si s přáteli zamluvili chatu na horách už v dubnu, teď není k mání ani cimra v podhůří Brd, kde majitel usilovně zasněžuje hasičákem. Domů se vrátíte druhého ráno, do pátého se dáváte dohromady. Na Tři krále se vrátíte na kolej. K restům, které jste plánovali vyřídit, přibyly některé další. Přesně takhle to bude, nic si nenalhávejte.

A je to úplně v pořádku. Od toho Vánoce jsou. Svátky radosti a klidu. Svátky lidské blízkosti. Užijte si je do poslední vteřiny. Po Vánocích na to vletíte. Ingenio et Arti vám pomůže, jak jen bude moci. V diskusi s ostatními si možná řadu věcí ujasníte, s pomocí naší učebnice v klidu napíšete bakalářku, možná přijdete na nějaký kurz. Šťastný a úspěšná rok 2014, přátelé.