“Společně dáváme studiu smysl.”

“Konstrukce vaší práce musí vydržet i případné zemětřesení při obhajobě.”

BLOG

blog

V podkroví, kde má kanceláře Ingenio et Arti, sídlí dalších osm až jedenáct firem, sdružení a jiných institucí. Přesné číslo nikdo nezná; průběžně vznikají a zanikají, asi jako hvězdy ve vesmíru. 

V podkroví, kde má kanceláře Ingenio et Arti, sídlí dalších osm až jedenáct firem, sdružení a jiných institucí. Přesné číslo nikdo nezná; průběžně vznikají a zanikají, asi jako hvězdy ve vesmíru. Ty vyhaslé ještě chvíli září světlem svých názvů na dveřích, než tabulku se jménem někdo odšroubuje a přišroubuje jinou. Při frekvenci, s kterou se to děje, mi připadá nejrozumnější, aby loga byla na suchý zip, ale k tomu se zatím nepřistoupilo. Možná se naproti přes chodbu instaluje daťák a seznam nájemců se bude na dveře promítat.

Jednou z institucí, která je tu už tak dávno, že pamatuje ještě prezidenta Klause, je obecně prospěšná společnost Nadání a dovednosti. Je to naše sesterská organizace; sdílí s námi prostory, spolupracovníky a především řadu názorů, postojů a společně uznávaných hodnot. Jejím posláním je "pomáhat znevýhodněným žákům, studentům a absolventům z dětských domovů a z pěstounské péče se správným výběrem studia a se vstupem na trh práce". Kromě toho, že to má takhle napsáno na webu, to taky dělá.

Způsobů, jak výše uvedený cíl naplňovat, je hned několik. Exkurse do podniků, stínování konkrétní pozice ve vybrané firmě (nepředstavujete si ale žádnou výtvarnou techniku - jde o doprovázení zaměstnance při práci, sledování jeho činností) a v neposlední řadě taky kariérní poradenství. To probíhá vždycky celý den - objednaní zájemci jsou pozvaní každý na určitou hodinu, kdy se jim věnuje kariérní poradkyně: Rozebírá s nimi nároky zvoleného povolání, jejich osobnostní dispozice, kvalifikační předpoklady, možná rizika, alternativy, prostě všechno.

Takový den kariérního poradenství jsme tu měli zrovna v pátek. Bylo na něj přihlášeno 12 dětí, zhruba po půl hodině. I s pauzou na oběd byl od osmi do šesti obsazený celý den. Nastartovaná psycholožka - kariérní poradkyně, nastartované koordinátorky, vystresovaný já (jsem tak introvertní, že jsem v podstatě autista - představa, že na chodbě potkám nějakého dalšího cizího člověka znamená, že mě pak holky od vedle hodinu ošetřují). Prostě celá ópéeska v pozoru.

Z těch dvanácti přihlášených se jich dostavilo sedm. Z těch sedmi jich CV měli dva a deník jeden. Jeden! Neboli pět se jich vůbec neobtěžovalo dorazit ani se omluvit a pět jich jenom přišlo - nepřinesli nic z toho, co přinést měli. Mezi těmi, co se ani neomluvili, byli i ti, co měli přijít v půl šesté a v šest, takže jsme tu v pátek do tmy čekali zbytečně. V takových chvílích si člověk samozřejmě položí otázku, zda má smysl se pro tyhle nespolehlivé, zpovykané klacky a znuděné micinky vůbec angažovat.

Jenže právě pro ně to má smysl! Právě proto, že jsou nespolehliví, nemají žádné normální návky ani pocit obyčejné lidské slušnosti a zdvořilosti, potřebují víc trpělivosti a shovívavosti než vzorní chlapečkové v tenkém svetru do véčka a holčičky ve skládané sukni. Protože Ti už se nějak protlučou. Když Vás zklame, naštve, rozčílí vlastní dítě, zatnete zuby a vždycky znovu mu dáte šanci, podáte mu pomocnou ruku. Není důvod, aby tyhle děti neměly někoho, kdo to udělá taky. Kdo je bude chránit a podporovat jim samým navzdory. Jak řekl Ježíš: Nepotřebují zdraví lékaře, ale nemocní!

Jak to souvisí s námi? A s Vámi? Úzce. Už třikrát jste odložili začátek bakalářky? Nebo jste si dokonce protáhli studium o rok, v naději že napodruhé začnete včas a závěrečnou práci napíšete - a zase Vám to nevyšlo? Tak je to Vaše chyba, ne? Jste flákači, nezodpovědní hejsci a pro dostudování bakalářského stupně VŠ nemáte morálně volní předpoklady. Takoví lidé zkrátka titul mít nemají. Fertig. Je to jednoduché jako kafemlejnek - není na tom nic k řešení.

Akorát, že to tak není. Vaše škola už peníze, které jste pro ni představovali, dostala. Je jí jedno, zda bakalářku dokončíte, nebo ne. Rodičům tohle asi nevyprávíte a kámoši vás v lepším případě politují, v horším ujistí, že mít to na háku je nejlepší možný přístup. My ale víme, že někdy stačí málo. Že i ty nezodpovědné, nespolehlivé nebo možná trochu úzkostné stačí jen trochu postrčit. Ukázat cestu, doprovodit na pár prvních krocích. A přesně to chceme dělat. Právě pro vás tu jsme.

Naše učebnicekurzy, elektronické diskuse.